17 maja 2022

Czym jest disco polo?

Czym jest disco polo?

Jeśli zastanawiasz się, czym jest disco polo, nie jesteś sam. Disco polo jest tematem gorących dyskusji w mediach od czasu, gdy po raz pierwszy pojawiło się na scenie we wczesnych latach 90. Jednak już dawno przestało być szokujące. Dziś jest to dobrze udokumentowane zjawisko, a śpiewanie o "majtkach w kropki" przy akompaniamencie syntezatorów nie budzi już zdziwienia.

Popularność disco polo wzrosła w latach 90., kiedy muzycy folkowi zaczęli modernizować swój przestarzały sprzęt audio i przechodzić na keyboardy z wbudowanymi automatami perkusyjnymi i presetami disco z lat 70. W rezultacie powstała fuzja Italo disco i tradycyjnej muzyki ludowej. Brzmienie szybko rozprzestrzeniło się po wiejskich dyskotekach, weselach i klubach nocnych, by w końcu osiągnąć sukces w głównym nurcie. Muzyka w stylu polo szybko stała się podstawą lokalnego folkloru muzycznego i była grana we wszystkich większych stacjach radiowych. Była nawet wykorzystywana przez byłego prezydenta Polski podczas jego kampanii wyborczej.

W przeciwieństwie do większości innych gatunków muzyki disco, disco polo nie jest kojarzone z nielegalną działalnością. Jedna z najsłynniejszych imprez disco polo zgromadziła w Doncaster ponad 1000 osób. Imprezy te nie tylko uwolniły Puszczalkowskiego od pracy w fabryce, ale także zapewniły dodatkową pracę zmianową dla polskojęzycznych pracowników baru i ochrony. Puszczalkowski i jego rodzina prowadzą firmę wspólnie.

Popularność disco polo stała się obecna w polskiej telewizji publicznej. Partia rządząca, Prawo i Sprawiedliwość, uczyniła z państwowego nadawcy TVP swojego rzecznika. W 2020 r. TVP wyemitowała specjalny program o disco polo, którego głównym prowadzącym był Zenek Martyniuk. Ponadto nadawca częściowo sfinansował film biograficzny o Martyniuku, a także intensywnie go promował.

Choć disco polo jest specyficzne dla Polski, w ostatnich latach powróciło do łask, a TVP regularnie emituje ten gatunek muzyki. Kiedyś disco polo dzieliło polską elitę kulturalną od entuzjastycznych mas, dziś stało się popularną formą muzyki tanecznej. Wykorzystuje się w niej skoczne elektroniczne piosenki z prostymi tekstami i syntezatorami. W demokracji jest to polityczna konieczność, a rządzący PiS chce wykorzystać ten trend.

Disco polo powróciło również do głównego nurtu polskiej muzyki. Jego popularność w Wielkiej Brytanii i w Polsce przywrócił niedawno wirusowy przebój She Dances For Me. Kilka lat później gatunek ten stał się kwitnącym biznesem i ogromnym źródłem dochodów dla jego gwiazd. Gwiazdy zarabiają nawet do 25 000 zł za jeden występ, a dziennie dają nawet cztery koncerty, czyli 300 w ciągu roku.

Choć popularność disco polo spadła od początku lat 90-tych, nadal jest ono popularne na dworach i w kurortach w Polsce. Nowa fala polskich artystów muzyki elektronicznej pomaga ożywić ten gatunek, przynosząc mu uznanie za oryginalność i świeże bity. A jeśli zastanawiasz się, czym jest disco polo, oto krótki przewodnik. I nie zapomnijcie zajrzeć do książki!

Co to jest disco polo? Polska wersja muzyki disco, charakteryzująca się prostymi, miłosnymi tekstami. Disco polo stało się stałym elementem imprez w Polsce, a jego najpopularniejsze gwiazdy dzięki swoim piosenkom zdobyły fortuny. Muzykolodzy nie mają jeszcze wyrobionego zdania na temat disco polo, ale gatunek ten stał się popularny wśród młodych Polaków i mas, przez co dla wielu stał się guilty pleasure.

Powiązane artykuły